Instrukcja użytkowania protez zębowych

 1. Krok 1: Oczyść
  Aby proteza służyła dłużej i zachowywała swój „blask” codziennie, po każdym posiłku użyj szczoteczki do zębów z miękkimi włóknami, by delikatnie oczyścić protezę zębową z zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są specjalistyczne szczoteczki do czyszczenia protez zębowych. Zapytaj o ten produkt aptece. Aby prawidłowo oczyścić protezę, musimy dokładnie wyszorować całą jej powierzchnię. Oczywiście, najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić tym częściom, które mają bezpośrednią styczność z dziąsłami. Czas oczyszczania protezy powinien wynosić od 2 do 5 minut.

 2. Krok 2: Opłucz
  Dokładnie opłucz protezę zębową pod bieżącą wodą. Wypracowanie techniki czyszczenia i codzienne jej stosowanie w praktyce sprawi, że proteza całkowita jak i częściowa będzie możliwie jak najczystsza, bez nieprzyjemnego zapachu, a Ty będziesz mógł/a bez obaw cieszyć się pełnią życia.

 3. Krok 3: Zanurz / namocz
  Raz na tydzień rozpuść specjalistyczny proszek/tabletkę w szklance ciepłej wody. Roztwór pozostaw na 3 minuty. Umieść protezę w roztworze, pozostaw pod działaniem roztworu na 20min Bardzo zabrudzone protezy mogą wymagać całonocnego działania roztworu.

 4. Krok 4: Przepłucz
  Po wyjęciu protezy zawsze przepłucz jamę ustną, stosując w tym celu wodę lub płukanki ziołowe. Na czas snu zdejmij protezę, co pozwoli na odpoczynek i regenerację dziąseł.

Porady:

Nieużywaną protezę, po uprzednim umyciu, przechowuj na noc w pojemniku wypełnionym czystą, chłodną wodą. Wodę wymieniaj codziennie.

W przypadku otarć błony śluzowej jamy ustnej można wspomóc się żelem kojąco-regenerującym dostępnym w aptece.

W wyniku ekspozycji na światło słoneczne, działania alkoholi o stężeniu powyżej 40%, kontaktu z substancjami chemicznymi lub niewłaściwej ekspozycji proteza może zmienić kolor oraz stracić właściwości fizyczne.

Jeżeli na protezie odłożył się twardy kamień nazębny, nie wolno usuwać go na siłę, np. za pomocą nożyka czy papieru ściernego, gdyż jest to najlepszy sposób, by uszkodzić protezę. Takie zabrudzenia muszą zostać zlikwidowane przez profesjonalistę. Taką usługę oferuje nasze Laboratorium

Osoby, które są niesprawne ruchowo lub którym systematyczne czyszczenie protezy wydaje się zbyt nudną i żmudną czynnością, mogą zainwestować w ultradźwiękową myjkę do protez zasilaną bateriami.

 • info
 • podziel się

  Podziel się informacją w mediach społecznościowych.

 • kontakt

  Laboratorium Techniki Dentystycznej Krzysztof Brogowski
  57-313 Stary Wielisław 36A, tel. +48 603 751 263, +48 601 071 063

  Czynne: Poniedziałek – Piątek od 10:00 do 18:00

 • wyślij skan 3D
Powered by Quick.Cms | Design ProjektGraficzny.com